CRISTO LARGE GARDEN

Posted by on Oct 10, 2015 in Psie nebíčko | 0 comments

* CH. & V.CH CRISTO LARGE GARDEN *
Šampión Slovenska, veterán šampión Slovenska a Maďarska

Cristo sa narodil 14. augusta 1993 v Povode u chovateľa Milana Benkovského. Ako 5 týždňové šteniatko zmenil svoj domov a presťahoval sa do Košíc k manželom Ingrid a Jánovi Chriašteľovcom.
Bol to krásny , živý psík, so svojskou povahou. Už ako šteniatko sa začal prejavovať ako osobnosť. Vyžadoval si pozornosť rodiny aj návštev. Bol to typický vodcovský typ psíka.
V 9 mesiacoch svojho života nám vážne ochorel. Veľmi sme sa báli, či chorobu vôbec prekoná. Aj tu sa však ukázala a naplno prejavila jeho vnútorná sila a chuť a túžba po živote. Za pomoci nás a priateľa veterinára MVDr. Martina Krála sa z choroby dostal a začal si naplno užívať život, ako svoj súkromný tak aj ten výstavný.

* Súkromný život CRISKA *

Cristo, alebo ako sme ho doma volali – Miško, bol čulý psík. Rád chodieval vonku na prechádzky, či už do parku alebo na výlety do lesa, alebo k vode, veľmi rád totiž plával. Nebol to psík, ktorý sa hrával s druhými psami, skôr bol šťastnejší, ak bol sám a mohol skúmať všetko okolo seba. Rešpektoval aj iných psov, ale dokázal sa pobiť aj s veľkými psami. Nevieme ako to dokázal, ale vždy zvíťazil a vynútil si rešpekt. Spomeniem aspoň jednu teraz už úsmevnú príhodu. Počas Veľkej noci sme boli v Tatrách. Tam sme navštívili známych na jednej chate. Nevedeli sme však, že je tam aj jeden pes, sibírsky husky. Známi mali 2 westov a príchodom Criska zaútočili na neho. Crisko bitku vyhral, žiaľ huskyho sme takmer hodinu hľadali po celej Starej Lesnej. Naopak fenky mal veľmi rád a bol k ním skutočný gentleman. Dvoril im , nikdy ich neobťažoval a vždy ich ochraňoval.
Crisko veľmi rád cestoval, miloval jazdu autom, pochodil s nami celé Slovensko aj zahraničie.
V roku 2001 pribudla k Miškovi fenka Angie. Veľmi si ju obľúbil. Prežili spolu s nami veľa krásnych chvíľ. Boli to zakladatelia našej chovnej stanice . Ich spojením sa narodili 3 krásne šteniatka, jedno z nich fenka Alya – Cony zostala pri ňom.
V roku 2007 sme sa presťahovali do domu a Crisko si tu vychutnával svoj bezstarostný život. Túlal sa po dvore a záhradách, mal úplnú voľnosť. Bolo vidieť, ako na staré kolená ožil.

* Výstavný život CRISKA *

Crisko sa prvej výstavy zúčastnil ako 9 mesačný psík. Bolo to vo Veľkej Ide, národná výstava a na našu radosť vyhral s titulom V 1, víťaz triedy mladých. Po tejto výstave však ako sme už spomínali ochorel a tak svoju druhú výstavu absolvoval až vo veku 4 rokov. V Košiciach, v silnej konkurencii si ho všimol rozhodca p. MVDr. Pavol Seman a vďaka nemu zažal svoju úspešnú výstavnú kariéru. Košickú výstavu vyhral s titulmi V 1, CAC,BOB, BOG, BIS II. Potom absolvoval výstavy ako na Slovensku tak aj v zahraničí. Jeho policu zdobí množstvo pohárov a medailí. Veľmi úspešný bol aj ako veterán. Urobil nám veľa radosti. A mal ešte jednu výnimočnú vlastnosť. Nedal sa oklamať, vedel kedy vyhral a kedy nie. Ak nevyhral, nepomohli ani piškótky, ktoré zbožňoval, bol smutný a utiahnutý. Ale keď vyhral, dal to patrične najavo a ukázal svoju krásnu teriérovsku povahu v plnej sile.

* EPILÓG *

5. december 2008, 21.25 hod. jeho srdiečko navždy prestalo biť. Odišiel do psieho nebíčka, hrdo a statočne , presne tak aký bol celý svoj život. Zaspal vo svojej postielke .

Tí, ktorí ste ho poznali, viete aký bol. Venujte mu krátku spomienku, zaslúži si to. Táto rubrika je venovaná vernému , krásnemu a statočnému psíkovi s menom CRISTO LARGE GARDEN

Ingrid, Jano a westíci z White Crystal Gi & Gi

Napísali o Criskovi :

* NÁRODNÁ VÝSTAVA PSOV VŠETKÝCH PLEMIEN
PREŠOV – 6. októbra 2002
*

Možnosť získania titulu Víťaz Slovenska, prípadne Víťaz Slovenska mladých, prilákala majiteľov niečo vyše sedemsto psov. Nevieme či je to veľa, alebo málo ak prihliadneme aj na veľké množstvo výstav nielen u nás ale aj v okolitých krajinách. Pri hodnotení počtu musíme zobrať do úvahy aj to, že Prešov je predsa len, najmä pre českých vystavovateľov dosť vzdialený. V každom prípade sa nám zdá, že titul, ktorý by sme v Nemecku mohli prirovnať k veľmi cenenému titulu Bundessieger, si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, vážnosť i záujem choavteľov i majiteľov. Nech to znie akokoľvek nadnesene CACov a CACIBov môže počas jednej výstavnej sezóny získať špičkový pes aj niekoľko desiatok, ale titul Víťaz Slovenska je v jednej sezóne len jeden.

Je tradíciou, že Národná výstava v Prešove vždy prichádza s niečím prekvapujúcim, novým a nezvyklým. Aj tento rok sa vystavovatelia dočkali prekvapenia. Nech sme sa pozreli do ktoréhokoľvek výstavného kruhu, nikde sme nevideli žiadneho posudzovateľa, ale vždy v tejto najčestnejšej funkcii to bola zástupkyňa nežného pohlavia. Netvrdíme, že niečo podobného nemohlo byť a možno aj bolo zorganizované i inde, ale zatiaľ sme sa s niečím podobným ešte nestretli. Dobrý nápad Prešovčania! Použijúc novinársku klauzulu, môžeme smelo uviesť, že z dobre informovaného zdroja, ktorý nemôžeme z pochopiteľných dôvodov menovať, sme sa dozvedeli, že pre panie rozhodkyne bola v predvečer tohto prestížneho podujatia k dispozícii vizážistka. Tak sa stalo, že mnohým vystavovateľom a návštevníkom okrem krásnych psov padli do očí aj šarmantné rozhodkyne a usporiadateľky. Nuž veru výstava psov je prehliadkou krásy a tentokrát to nebolo len o kráse psov.
Organizačný výbor pod vedením riaditeľky výstavy, známej chovateľky šarpejov, Mgr. Viery Staviarskej, tak ako aj v minulých rokoch odviedol kus veľmi poctivej práce. Nemôžeme vymenovávať všetkých ktorí priložili ruku k dielu, ale nedá nám nespomenúť aspoň najbližších spolupracovníkov pani Mgr. Viery Staviarskej, ktorí obetovali v priebehu výstavy i dlhodobo pred ňou, kus poctivej práce a voľného času. Aspoň takouto formou im chceme vysloviť vďaku a uznanie. O chod výstavnej kancelárie sa starali Viera Hakajová, Renáta Kabelková a Dagmar Kabelková. Ekonómkou výstavy bola Ing. Mária Staviarska, organizačné zabezpečenie mali na starosti Božena Kollárová a Iveta Čuríková a v rámci technického zabezpečenia sa na podujatí podieľali Ing. Slavomír Staviarsky, Ing. Juraj Hakaj, Jozef Pancurák, Ing. Štefan Staviarsky, J. Badanič, Ján Klimko a Pavol Štenko.
Áno, môžeme hľadať chybičky, kritizovať to, alebo ono, ale právo na kritiku by mal mať len ten, kto dokázal za rovnakých podmienok zorganizovať výstavu krajšiu a dodajme, že aj prestížnejšiu a to aj z pohľadu veľkého záujmu širokej verejnosti, predstaviteľov mesta i širšieho regiónu. Medzi čestnými hosťami sme mohli zhliadnuť aj prednostu Okresného úradu v Prešove pána Ing. Milana Benča.
Záverečné súťaže, tak ako sme v Prešove zvyknutí, mali jedinečný a veľmi slávnostný priebeh. Plná tribúna vytvorila prekrásnu atmosféru a kulisa pripomínala vrcholové športové podujatia. Súťažiam Junior Handling sa venujeme v inej časti nášho magazínu, ktorá je určená práve našim mladým čitateľom.

* Najkrajšieho veterána vyberala pani Monika Tušanová, ktorá ak nás informácie neklamú, mala na tejto výstave ako rozhodkyňa premiéru. Napriek tomu, však dokázala táto autorka veľmi kvalitnej knižnej publikácie o rhodézskych ridgebackoch, ktorá bola už preložená zo slovenčiny aj do českého a maďarského jazyka, že zvláda aj svoju novú pozíciu, nielen medzi plemenami kde má špecializáciu, ale aj v záverečnom finále, na výbornú. Je potešiteľné, že v súťaži veteránov sa nám predviedli nielen jedinci vo vysokom veku, ale aj mimoriadne kvalitní. Víťazom tejto súťaže sa stal pes plemena westhighlandský teriér CRISTO Large Garden majiteľky Ing. Ingrid Chriašteľovej. Na druhom mieste skončila Interšapiónka CORA z Houšťky Márie Zembjakovej, ktorá bola aj vo výbornej forme i kráse. Na veľmi úspešnú kariéru špičkového, dnes už desaťročného boxera Ch. Leonarda Floyd Edda, ktorý zožal vavríny aj na klubových výstavách v Nemecku si zaspomínal iste jeho majiteľ Sergej Sinicyn, ktorý skončil na prekrásnom treťom mieste. *

* NÁRODNÁ VÝSTAVA PSOV – 1.10.2000 *

OSLAVY DŇA ZVIERAT V PREŠOVE

Víťazi skupín:

III. skupina: 1. foxteriér hrubosrstý – Jasan spod Riabej skaly, maj: Stanislav Kožej * 2. waleský teriér – Ceder Wk-Sb, maj: Tibor Balász * 3. westhighland white terier – Cristo Large Garden, maj: Ing. Ingrid Chriašteľová