* Malý portrét plemena * – Štandard plemena

* Malý portrét plemena * – Štandard plemena

Posted by on Oct 10, 2015 in Popis plemena | 0 comments

ŠTANDARD

 

Pôvod:   Veľká Británia

Použitie:  teriér

Klasifikácia:   3 skupina – teriéry, 2 sekcia – nízkonohé teriéry, bez skúšky

Dátum publikovania platného štandardu:        24.06.87

Celkový vzhľad:    mohutne stavaný, hlboký hrudník a dobre dozadu ohnuté rebrá, rovný chrbát a silný zadok so svalnatými nohami vo veľkej miere dokumentujú vynikajúce spojenie sily a

aktivity.

Povaha a správanie:  malý, aktívny, nebojácny, robustný, s mimoriadnou sebadôverou a vystupovaním, ktoré dokazuje, že je ostrý na škodlivú zver. Pozorný, veselý, smelý, sebavedomý, ale

priateľský.

Hlava:  vzdialenosť medzi výbežkom temennej kosti a čelovým sklonom je len o niečo väčšia ako vzdialenosť medzi čelovým sklonom a ňucháčom. Hlava je bohato obrastená srsťou a nesená v

pravom uhle, alebo o trochu menej k osi krku. Hlava nemá byť vystrčená.

Temeno: lebka mierne vyklenutá, oblasť čela s jasnými obrysmi, temeno sa od nasadenia uši k očiam len mierne zužuje.

Čelový sklon:  hrubé nad oči vyčnievajúce výbežky čelových kostí tvoria výrazný čelový sklon a medzi očami priehlbinu.

Tvárová časť:

Ňucháč:  čierny a pomerne veľký, v jednej plynulej línii s papuľou, netrčí špicato dopredu.

Papuľa:  sa od očí mierne zužuje k ňucháču. Pod očami nie je prepadnutá alebo veľmi spadajúca, ale dobre vyplnená.

Čeľuste, chrup:  silné a rovnako mohutné čeľuste. Vzdialenosť medzi očnými zubami taká veľká, ako je potrebné pre ostrosť na škodnú. Zuby sú v pomere k veľkosti psa veľké s pravidelným

nožnicovým zhryzom, horný rad rezákov bez medzery prekrýva spodný a zuby sú postavené kolmo na čeľusť.

CHRUP

Medzi špičiakmi taký široký, aby to bolo v súlade s požadovaným ostrým, dravým výzorom. Zuby sú v pomere k veľkosti psa veľké, chrup má pravidelný nožnicový zhryz, pričom rad vrchných rezákov presahuje spodný rad bez voľného priestoru a zuby sú usporiadané v čeľusti kolmo. Dospelý pes má 42 zubov, pretože v spodnej čeľusti sú iba dve stoličky.

Oči:    uložené ďaleko od seba, stredne veľké, nie príliš veľké alebo okrúhle, čo najtmavšie. Trocha hlbšie uložené pod mohutnými obrvami, to robí pohľad prenikavým, pozorne a inteligentné.

Svetlé  oči sú veľmi nežiaduce.

Uši:  malé, postavené a pevne nesené, končia vo výraznej špičke, nie príliš ďaleko od seba, ale ani príliš blízko, srsť krátka a hladká ako zamat, nemala by byť strihaná. Na špičkách uší nemajú byť

strapce. Okrúhle, široké, veľké alebo hrubé, bohato osrstené uši sú nanajvýš nežiaduce.

Krk:  dosť dlhý, aby umožňoval požadované držanie hlavy, svalnatý, smerom k nasadeniu do pliec sa rozširuje, prechod do šikmých pliec je plynulý.

Trup:  kompaktný

Chrbát:  rovný 

Bedrá:   silné, široké

Hrudník:  hlboký

Rebrá:  v hornej polovici dobre zaoblené, na bokoch sa splošťujú, posledné rebrá dosahujú ďaleko dozadu, vzdialenosť medzi posledným rebrom a zadkom taká malá, ako je len možné bez

obmedzenia voľného pohybu.

Chvost:   2,5-15 cm dlhý, pokrytý tvrdou srsťou, bez strapcov, čo najrovnejší a živý, ale nie veselo stočený nad chrbtom Dlhý chvost je nežiaduci, ale v žiadnom prípade sa neskracuje.

 

Srsť:    dvojitá. Krycia srsť pozostáva z cca 5 cm dlhej krycej srsti, ktorá nesmie byť zvlnená. Podsada kožušinovitá, krátka, mäkká a hustá. Otvorená srsť nanajvýš nežiaduca. Srsť by sa nemala

strihať. Špičky uší sú bez akýchkoľvek náznakov rozstrapkania. Mimoriadne nežiadúce sú oválne, široké a hrubé uši, ako aj nadmerne osrstené.

 

 

 

PREDNÁ KONČATINA  

Plecia uložené šikmo vzadu, lopatky široké, tesne priliehajúce k hrudnému košu, lopatkový kĺb uložený primerane vpredu, tesne priliehajúce lakte, predné nohy krátke, svalnaté a rovné, husto porastené krátkou srsťou.

ZADNÁ KONČATINA

Silná, svalnatá a vo vrchnej časti široká, behy sú krátke, svalnaté, so silnými šľachami, stehná silno svalnaté a nie priveľmi vzdialené. Členkové kĺby dobre vyvinuté a primerane umiestnené pod telom, v kľude a pri pohybe pomerne blízko pri sebe. Mimoriadne nežiadúce sú strmé alebo slabé priehlavkové kĺby.

LABKY

Predné labky sú väčšie ako zadné, okrúhle, primerane veľké, silné, s hrubo vypchatými vankúšikmi, prikryté tvrdou srsťou. Zadné labky sú menšie, s hrubo vypchatými vankúšikmi, spodná časť vankúšikov a pazúry sú čierne.

STAVBA

Kompaktná, rovný chrbát, so širokou, silnou bedrovou časťou, hruď je hlboká, rebrá sú vo vrchnej polovici ohnuté, takže bočné strany pôsobia plochšie. Zadné rebrá siahajú ďaleko dozadu, vzdialenosť medzi posledným rebrom a zadnou končatinou je taká krátka, aby bola zlúčiteľná s voľným pohybom.

CHVOST

Dĺžka 13 až 15 centimetrov, pokrytý tvrdou srsťou, neoperený, čo najrovnejší a rázny, ale nie veselý alebo nosený nad chrbtom. Dlhý chvost je nežiadúci. Chvosty sa nesmú v nijakom prípade kupírovať.

POHYB – SPOSOB CHODZE

Voľný, rovný a dokola plynulý pohyb. Predné behy sa pohybujú priestorovo, od pliec smerom vpred. Pohyb zadných končatín je voľný, plný sily a blízko vedľa seba. Veľmi ohybné kolenné a priehlavkové kĺby umožňujú posun. Meravý, chodúľovitý pohyb zadnej končatiny a kravský postoj sú mimoriadne nežiadúce.

SRSŤ

Je dvojitá. Kryciu srsť tvorí asi 5 cm dlhý, drsný vlas bez akýchkoľvek náznakov kučeravosti. Podsada je kožuchovitá, krátka, mäkká a hustá, otvorený vlas je krajne nežiadúci.

SFARBENIE

biele

VEĽKOSŤ

Výška v kohútiku asi 28 cm

CHYBY

Každá odchýlka od vyššie uvedených bodov sa považuje za chybu, ktorej hodnotenie je priamo úmerné stupňu odchýlky.

DOLEŽITÁ POZNÁMKA

Psi by mali mať zjavne vyvinuté dva normálne semenníky, ktoré sú uložené v miešku.

ingles in spanishTeXet TX-D6605Aтехнология укладки паркетной доскиламинат купитькупить дом недорогокакой видеорегистратор лучше купить отзывы