Odkiaľ som ? Trochu z histórie tohto nádherného psíka

Posted by on Oct 10, 2015 in Nezaradené | 0 comments

Domovom westhighlandského bieleho teriéra je Škótsko . Krajina sa delí na dve rozdielne časti – na pahorkovitú, hustejšie osídlenú nížinu Lowlands a na relatívne riedko osídlenú vysočinu Highlands. Územie Highlands je neúrodne, sú tu kamenisté svahy a veľké močiare. Chovajú sa tu predovšetkým ovce. Divé rieky s čistou vodou sú plné rýb. Kde bolo veľa rýb , tam kedysi žili aj vydry a pretože človek si myslel , že ryby sú len pre neho, nemilosrdne ich prenasledoval až do ich vyhubenia. Na to potreboval ostrého psa , ktorý bol schopný kedykoľvek bojovať so srdnatou vydrou . Hlavným neprieteľom jahniatok bola a dodnes je líška. Tie žijú medzi skaliskami v brlohoch, z ktorých ich nie je možné vyhrabať . Často ju bolo treba prenasledovať po dlhých chodníkoch v neschodnej krajine. To si vyžadovalo vytrvalého psa , ktorý bol obratný a hybký . A ak líšku stavil , mal ju aj zahrdúsiť. To si zas vyžadovalo silný chrup a mocné čeluste , čo sú dodnes znaky väčšiny teriérov.

Výber psov bol teda tvrdý a nekompromisný. Pes , ktorý zlyhal bol zastrelený a nikto za ním nevyronil ani slzu. Kto si ale myslí, že v Škotsku stretne na každom kroku tohto, odtiaľto pochádzajúceho teriéra, bude sklamaný. Od Hadrianswall až po Hebridy, všade sa vyskytujú borderské kólie. V mestách a väčších dedinách sa preháňajú po ulicich teriéry typu Jack Russel a ak natrafíme na čistokrvného teriéra , tak je to spravidla westhighlandský biely teriér . Zdá sa , že je tu viac obľúbený ako jeho tmavý brat , škótsky teriér.

Keď začneme pátrať po predkoch westíka, cesta sa čoskoro stratí v legendách. Písomné dokumenty o vzniku jednotlivých škótskych teriérov neexistujú . Škótske rodinné klany šľachtili teriéry podľa vlastných predstáv. Dôležitý bol ich účel , vzhľad mal druhotný význam. Ani mená nehrali dôležitú úlohu. Ak pes pochádzal z ostrova Skye , bol skyeteriér, ak pochádzal z Aberdeenshire bol aberdeenský teriér. Štyri škótske plemená sa sformovali v priebehu posledného storočia na navzájom odlišné plemená. Prevláda názor , že najstarší je skyeteriér a najmladší westhighlandský teriér.

Pravdepodobne sú všetci potomkovia malého psa, ktorý sa vyskytoval všade tam , kde sa objavili dva keltské kmene Piktovia a Škóti z 3 st.n.l.