Salón HAVKÁČIK

Salón  HAVKÁČIK

Posted by on Oct 10, 2015 in Salón | 0 comments

Salón Havkáčik bol a je zriadený pre všetky plemená psov, ktorých srsť si vyžaduje úpravu trimovaním / odborné vytrhávanie odumretej srsti /. Týka sa to psov s PP ale aj bez PP. Našou prioritou je úprava srsti West highland white teriérov a to jednoznačne len trimovaním.
Westík si vyžaduje trimovanie podľa typu a kvality srsti v 2 – 3 mesačných intervaloch, až kým sa nevypestuje srsť, odolná proti zime v zimných mesiacoch a v lete proti horúcemu slnku.
Často sa stretávam s veľmi mylným názorom, že v lete treba psíka ostrihať čo najkratšie, aby mu nebolo teplo, lebo strašne dychčí. Je samozrejmosťou, že každý pes v lete dychčí, nakoľko pes nemá potné žľazy a jediná cesta ako dostane vodu z organizmu von je cez ústnu dutinu a jazyk. Tým , že sa v lete pes ostrihá nakrátko, je vystavený nebezpečnému slnečnému žiareniu, čo má za následok popálenie kože, tvorbu ekzémov a v neposlednom rade môže vzniknúť rakovina kože. Naopak v zime ich niektorí majitelia nechávajú psíkov zarásť, aby im nebola zima. Tým pádom celoročná snaha o vytvorenie kvalitnej srsti, ktorá má psíka chrániť bola zbytočná. Westík má totiž 2 druhy srsti a to jemnú a mäkkú podsadu a drsnú kryciu srsť. Krycia srsť prerastie a zmäkne, pes sa po zime musí vytrímovať až na podsadu, čím sa celá srsť začína pestovať odznova. Pestovaná srsť je v lete aj v zime hustá a drsná a tým , že sa psovi nechá dlhá srsť v zime, tá je potom riedka a psa nechráni a je mu zima.
Počúvam aj ďaľší názor, že trimovanie psíka bolí. Nie je to pravda a z toho dôvodu, je majiteľovi psíka umožnené byť pri trimovaní, aby sa presvedčil o opaku na vlastné oči. Naopak, často kúpaná a strihaná srsť je ako zažmolkovaná a vyčesávanie takej srsti psíka naozaj bolí a nie je mu to vôbec príjemné.
Westíka stačí kúpať 1 – 2 krát ročne , inak sa srsť iba púdruje, špeciálnym púdrom pre teriérov. Treba podotknúť, že westík má suchú pokožku a stálym kúpaním a šamponovaním sa ešte viac vysušuje, čím vzniká veľké riziko tvorby ekzémov a zároveň to uberá na popularite tohto krásneho plemena. Ak niekto chce psíka stále kúpať a šampónovať, tu radíme , aby sa budúci majiteľ rozhodol pre iné plemeno psa.
Na záver to , čo by Vám odkázal westík: “ PRESTAŇTE NÁS TÝRAŤ USTAVIČNÝM STRIHANÍM A KÚPANÍM A MY VÁS ZA TO BUDEME AŽ DO SMRTI ZBOŽŇOVAŤ „“