Úprava srsti – Ako správne trimovať

Úprava srsti – Ako správne trimovať

Posted by on Oct 10, 2015 in Salón | 0 comments

Článok z časopisu ŽIVOT SO PSOM , 5/2006 , číslo 11

Ako správne trimovať West Highland White Terriéra  –  WESTÍKA

Ak ste si kúpili pekného a zdravého psíka u dobrého chovateľa, nemusíte sa báť, že vám starostlivosť zaberie veľa času. Samozrejme, je potrebné psíka pravidelne očkovať, odčervovať a zabezpečiť vhodnými prípravkami proti kliešťom a blchám .
Starostlivosť o srsť: Šťastný Westík je jednoznačne trimovaný. Bohužiaľ v mnohých kaderníckych salónoch Vám odporúčajú strihanie, lebo vraj trimovanie Vášho westíka bolí. V žiadnom prípade to tak nie je, pravdou je, že strihaný westík je nešťastný, lebo sa nevie zbaviť odumrelých chlpov, no a pravdu povediac, nie je ani pekný. Westík, aj keď je biely, pri správnej starostlivosti nezvykne byť špinavý a pritom sa veľmi málo kúpe resp. vôbec.
S trimovaním začíname u šteniatka. Cca 3 mesačnému šteňaťu – pokiaľ je možné – môžeme trimovať (vytrhávať} šteňaciu srsť na celom tele. V tom čase už pod ňou dorastá nová pekná srsť. Vytrhávame aj srsť na hlave a končatinách. Ak váš psík má mäkšiu a slabšiu srsť, skúste ho trimovať trochu neskôr trimovacím nožom. U správne osrsteného westíka začína srsť vypadávať asi v šiestich, alebo siedmych mesiacoch a treba ju vytrhávať prstami alebo tupým trimovacím nožom, až k podsade. Dôležité je u tak mladého WHWT pretrimovať srsť na hlave, na končatinách a hrudi, aby zosilnela a zhustla dorastajúca srsť. K starostlivosti o srsť používajte nie príliš tvrdú kefu. U dospelých psoch, ktoré zriedka {asi 2x ročne}trimované , trvá niekedy týždne, kým sa objaví nová krycia srsť, zvlášť po jarnom trimovaní, pretože srsť v zime veľmi prerastie.
Preto je ideálne trimovať každých 8-12 týždňov. pri pravidelnom trimovaní vypestujete dobre uzavretú srsť. Ak sa sami necítite na to, treba vyhľadať odborníkov v salónoch alebo sa priamo obrátiť na chovateľa. V žiadnom prípade sa nedajte odhovoriť od trimovania vášho WHWT! Keď dodržíte túto úpravu svojho westíka, nebudete mať v byte chlpy, prach a špinu veľmi ľahko vyčešete kefou a tým pádom nie je nutné psa často kúpať resp. vôbec. Samozrejme, keď je vonku blato a mokro, osprchujete spodok psíka čistou vodou.
Ak to zhrniem, nie je to nič strašné, stačí mu len venovať dostatočnú pozornosť a on sa vám odmenísvojou láskou a neskutočnou oddanosťou. Momentálne vlastním štyroch WHWT, 3 sučky a jedného psa a môžem povedať, že každý z nich mi prirástol k srdcu a každý z nich je niečím výnimočný. Prajem aj vám taký skvelý zážitok a toľko radosti s vaším WHWT.

Ing. Ingrid Chriašteľová
Chovná stanica WHWT
WHITE CRYSTAL GI & Gi

obrázky: hore Al-Capone White Crystal Gi&Gi
v strede E.Kamenická a I. Chriašteľová pri úprave sučky White Diamant O’LaLa Angie
dole Ch.White Diamant O’LaLa Angie